ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Masaj yaptırırken uygun görgü kurallarını bilmemek kafa karışıklığına neden olabilir. Bir masaj terapistine bahşiş veriyor musunuz? Ne kadar kıyafet çıkarmanız gerekir? İster masaj konusunda acemi olun, ister belirli bir sorunuz olsun, sormaya isteksiz olabileceğiniz en önemli sorular burada.

Masajda merak edilen 10 soru
Masajda merak edilen 10 soru

Bahşiş Vermeli miyim?

Bahşiş hiçbir zaman gerekmese de, masajınız Türkiye’de spa veya otelde ise, hizmetten memnun kaldıysanız %20 bahşiş standarttır. (İstisna, bahşiş verilmeyen her şey dahil spa’lardır.) Size bir hediye sertifikası verildiyse veya bir indirim sitesi aracılığıyla bir fırsat satın aldıysanız, orijinal fiyata dayalı bir bahşiş gelenekseldir.

Spa veya klinik devrilme için zarflar sağlıyorsa, parayı zarfa koyun ve karışıklığı önlemek için zarfa terapistin tam adını yazın. Bir spa zarf sağlamazsa, terapiste nakit verebilir veya hizmet için ödeme yaparken bahşiş ekleyebilirsiniz.

Masajınız tıbbi veya klinik bir ortamdaysa, ipuçları beklenmeyebilir ve hatta kabul edilmeyebilir. Emin değilseniz, klinik resepsiyonistine veya masaj terapistine bahşiş vermenin alışılmış bir şey olup olmadığını sorun. Şahsen sormak istemiyorsanız, sormak için önceden arayın.

Masaj Acıtıyor mu?

Herhangi bir masaj terapisinin ( derin doku masajı bile ) etkili olabilmesi için ağrılı olması gerektiği bir efsanedir. Evde masaj sırasında ağrı, masajın işe yaradığının kesin bir işareti değildir. Aslında ağrı, kasların sıkışmasına neden olarak masaj terapistinin gergin bölgeleri rahatlatmasını zorlaştırabilir.

Tetik nokta tedavisi gibi belirli teknikler genellikle ağrıya neden olur. Yumuşak doku problemini (yapışıklıklar, sıkı bağlantılar ve tetik noktalar gibi) düzeltmek de bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bununla birlikte, yumuşak doku rahatsızlığınız yoksa, masaj ağrıya veya ağrıya neden olmamalıdır.

Masaj terapistinizle açık iletişim, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir masajın anahtarıdır. Bir yaralanmanız veya kronik olarak gergin veya ağrılı bölgeleriniz varsa, seans başlamadan önce terapistinizin bunun farkında olduğundan emin olun. Baskı çok fazlaysa, masaj terapistinize derhal söyleyin ki rahatlasın.

Ne Kadar Kıyafet Çıkarmalıyım?

Tipik olarak, bir masaj terapisti sizden rahatlık seviyenize göre soyunmanızı isteyecektir. Çoğu insan masaj sırasında iç çamaşırını çıkarmayı tercih ederken, bazıları çıplak olmamayı tercih eder. Sana kalmış.

Kadınlar, masaj terapistinin sütyene masaj yağı veya losyon sürmeden sırt ve omuz bölgesinde çalışmasına izin vermek için genellikle sütyen askılarını çıkarırlar.

Sorunlu bölgeniz beliniz, kalçalarınız, kalçalarınız veya kasıklarınız ise, dar veya büyük iç çamaşırları bazen masajın önüne geçebilir. Değiştirilmeden önce masaj terapistinize danışabilirsiniz.

Türkiye’de iç çamaşırınızı çıkarırsanız, lisanslı masaj terapistleri her zaman bir çarşaf veya havluyla düzgün şekilde örtülmenizi sağlamalıdır.

Masaj terapisti, giysilerinizi çıkarabilmeniz ve üst çarşafın altındaki masaj masasına (genellikle yüzüstü) uzanabilmeniz için odayı terk edecektir. Türkiye’de masaj terapistinin size geleceği konusunda endişelenmemelisiniz; masaj odasına girmeden önce kapıyı çalmalı ve hazır olup olmadığınızı sormalıdırlar.

Ne kadar giysi çıkardığınız, aynı zamanda aldığınız masajın türüne de bağlıdır. Giysilerinizi çıkarmayı tercih ediyorsanız , genellikle tamamen giyinik olarak yapılan shiatsu  veya  thai masajı gibi masaj stillerini tercih edin .

Ya Kendimi Bilinçsiz Hissedersem?

Kendinizin bilincinde olmak, ister doktorunuzu ziyaret etmek ister bir masaj terapistine görünmek olsun, sağlık hizmeti aramanıza engel olmamalıdır. Profesyonel bir masaj terapisti yargılayıcı olmayacak ve kaslarınıza (ve diğer yumuşak dokulara) odaklanacaktır.

Yine de, müşterilerin sahip olduğu bazı ortak endişeler şunlardır:

 • Aşırı kilolu olduklarına inanmak
 • Çirkin ayakları olduğunu düşünerek
 • Yara izleri konusunda bilinçli olmak
 • Sırt sivilcesine sahip olmak

Masaj terapistinden belirli alanlardan uzak durmasını isteyebilirsiniz. Ya da giyim yoluyla yapılabilen bir masaj stili kullanan lisanslı bir masaj terapisti arayabilirsiniz. Masaj yağı veya losyonu kullanılmaz, bu nedenle tedavi sırasında tamamen giyinik kalırsınız.

Bacaklarınızı tıraş edecek vaktiniz yoksa endişelenmeyin. Bacağınızda kıl olup olmaması masaj terapistinizi ilgilendirmez.

Sohbet Etmeli miyim?

Bazı insanlar masaj boyunca konuşmayı tercih etse de, masaj terapisti ile konuşmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Sonuçta, bir tedavi görüyorsunuz; bir kokteyl partisinde değilsin.

Birçok insan gözlerini kapatır ve gevşemeye çalışır. Masaj terapistiniz ipucunu sizden almalıdır.

Derin doku masajı ve spor masajı, daha fazla geri bildirim gerektiren masaj türlerinden sadece birkaçıdır. Masaj terapisti genellikle daha derin kas katmanları üzerinde çalışır ve basıncın rahat olmasını sağlamak isteyecektir.

Aşağıdaki durumlarda masaj sırasında konuştuğunuzdan emin olun:

 • Çok sıcak veya soğuk hissetmek
 • Acı çekiyorlar
 • Masajla ilgili herhangi bir sorunuz var
 • Konsültasyon sırasında bir sağlık sorunundan bahsetmeyi unuttum

Ya Uyuyakalırsam, Horlarsam veya Salyaya Akarsam?

Masaj sırasında uykuya dalmak çok yaygındır. Birçok insan stresli ve uykusuz bir şekilde masaj yapar ve o kadar rahatlar ki masaj masasında uykuya dalarlar. Masaj sırasında horlarsanız terapistiniz sizi yargılamayacaktır.

Uyandığınızda, yüzünüzde veya masaj masasında biraz salya olduğunu fark edebilirsiniz. Yaygındır ve masaj masasındaki konumunuzla ilgilidir. Bununla ilgili hiçbir şey yapmanız gerekmiyor, ancak bir mendil istemekte özgür olmalısınız.

Ya Tuvalete İhtiyacım Varsa?

Masaj başlamadan önce banyoya gitmek idealdir, ancak masaj sırasında idrara çıkmanız gerekirse, bunu masaj terapistine bildirdiğinizden emin olun. Masaj süresince tutulması rahat veya gevşemeye elverişli değildir.

Bir kaplıcada meydana gelirse, genellikle tuvalete gitmek için giyebileceğiniz bir bornoz vardır. Tıbbi bir ortamda veya klinikte, muhtemelen giysilerinizi giymeniz gerekecek.

Ya Gıdıklanıyorsam?

Masajınız başlamadan önce gıdıklanıyorsanız, masaj terapistinize bildirin. Genellikle sert, yavaş baskı (ve belirli noktalardan kaçınmak) masaj sırasında gıdıklanmanızı önleyebilir.

Ya Gaz Kaçırsam?

Bir masaj terapistinin bakış açısından, masaj sırasında gluteal kaslarınızı tutmak için sıkmaktansa, masaj sırasında gazı geçirmek (genellikle rahatladığınızın bir işaretidir) çok daha iyidir. Bir masaj sırasında gaz çıkarmak normaldir ve yapacak hiçbir şey yoktur. hakkında utanıyorum. Bunu yapmaktan gerçekten rahatsızsanız, tuvalete gitmek için her zaman kendinize izin verebilirsiniz.

Bir Masaj Kliniğinin Yasal Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yeni bir klinik veya spa deniyorsanız, önce arayarak şu soruları sormak iyi bir fikirdir:

 • Terapötik masaj sunuyor musunuz?
 • Masaj terapisti sertifikalı mı yoksa lisanslı mı?
 • Müşterileriniz için bir sağlık anketine ihtiyacınız var mı?

Lisanslı bir masaj terapisti, masaj sırasında cinsel organlarınız veya meme uçlarınızla temas etmeyecektir.

Masaj Vakti Son Söz

İster bir masaj acemi olun, isterse sormaya isteksiz olduğunuz belirli bir sorunuz olsun, gözlemci olmak size bazı soruları yanıtlamaya yardımcı olabilecek ipuçları verebilir.

Sorunuzu klinik veya spa resepsiyon görevlisine de sorabilirsiniz. Muhtemelen birçok yeni başlayan sorusunu düzenli olarak yanıtlar ve tedavinizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sizinkini yanıtlamaktan memnuniyet duyar.

One comment on “Masajda merak edilen 10 soru”

 • Çok tek bir kelimesini bile eksiksiz baştan sona okudum çok faydalı bir makale olmuş masaj seven biri olarak sizi takip ediyorum.

 • Güzel bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir