ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Sırt veya boyun ağrısı gününüzü bozabilir ve performansınızı veya odaklanma becerinizi etkileyebilir. Zamanla ağrı kendiliğinden iyileşebilir, ancak rahatsızlığı görmezden gelmek zor olabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir.

Bazı insanlar ağrıyı hafifletmek için İstanbul masaj terapisine başvurur. Ama denemeden önce bilmeniz gerekenler:

Sırt Ağrısı İçin Masaj Araştırması: Yardımcı Olabilir mi?

Özellikle kısa vadede ağrı kesici için masaj terapisinin kullanılmasını destekleyen kanıtlar vardır. Örneğin, Cochrane Sistematik İncelemeler veritabanında yayınlanan bir inceleme çalışmasında, örneğin, bilim adamları bel ağrısı için masajın kullanımına ilişkin daha önce yayınlanmış 25 çalışmayı analiz ettiler ve masajın subakut ve kronik sırt ağrısını azaltmada daha iyi olduğunu buldular (ancak akut sırt ağrısı değil) ve inaktif bir tedaviye kıyasla kısa vadede işlevi iyileştirir.

Yararlı olduğu düşünülen diğer tedavilerle karşılaştırıldığında, masajın hem kısa hem de uzun vadede ağrı için daha iyi olduğu, ancak işlevi iyileştirmediği bulundu. Araştırmacılar ayrıca, en yaygın yan etkinin, katılımcıların% 1.5 ila %25’inde artan ağrı olduğunu belirtti.

Başka bir inceleme, yayımlanan Masaj vakti Federasyonu, 2017 yılında, daha önce akut veya kronik bel ağrısı için masaj denemeler yayınlanan incelenen. Dokuz denemenin sekizinde masaj, egzersiz, gevşeme terapisi, akupunktur, fizyoterapi ve manipülasyon gibi diğer müdahalelerden daha etkiliydi.

Boyun Ve Sırt Ağrısı İçin Masaj Terapisi
Boyun Ve Sırt Ağrısı İçin Masaj Terapisi

Sırt veya Boyun Ağrısı İçin Masaj Çeşitleri

Sırt veya boyun ağrısı için sıklıkla kullanılan birkaç masaj türü vardır. İsveç masajı, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın masaj türüdür. Basitçe masaj terapisi olarak da bilinen İsveç masajı, yağ veya losyon kullanarak uzun, pürüzsüz vuruşların kullanılmasını içerir. Hiç masaj yaptırmamış kişiler genellikle İsveç masajıyla başlar.

Derin doku masajı, kas ve bağ dokusunun daha derin katmanlarını hedef alır. Bu tür masaj, kronik olarak gergin veya ağrılı kaslar, duruş problemleri ve tekrarlayan gerginlik için kullanılır.

Masaj terapisti daha derin kas katmanları üzerinde çalışırken, derin doku masajı sırasında bir miktar fiziksel rahatsızlık olabilir. Kişiler masajdan sonra ağrı hissedebilirler.

Diğer bir seçenek de  , bir tür Japon kaportası olan shiatsu. Kıyafetler genellikle shiatsu tedavisi sırasında giyilir, bu nedenle biri tamamen giyinik kalmayı tercih ederse bu iyi bir tedavi yöntemidir.

İstanbul masöz vücuttaki noktalara lokalize parmak basıncı uygular. Basınç lokalize olduğu için, shiatsunun baskısı derin hissediyor.

Eğitimli bir terapist tarafından yapılan masajın yerini almasa da, bazı durumlarda masaj yastığı düşünmeye değer olabilir. Birçok masa sandalyesine sığar veya bir kanepeye yerleştirilebilirler. Mağazalarda genellikle denenecek zemin modelleri bulunur.

Masaj terapisi için sigorta kapsamınız varsa, hangi tür masajın kapsandığını öğrenin.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Henüz yapmadıysanız, sırt ağrınız hakkında birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınıza danışın. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz de tıbbi yardım almalısınız:

  • Kalıcı sırt ağrısı
  • Geceleri sizi uyandıran sırt ağrısı
  • Bağırsak veya mesane fonksiyonundaki değişiklikler
  • Kollarda veya bacaklarda uyuşma, halsizlik veya ağrı
  • Ateş, titreme, terleme
  • Diğer alışılmadık veya yeni semptomlar

Masaj terapisi dahil herhangi bir yeni tedaviye başlamadan önce, sizin için uygun olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınızla görüşün.

Masaj Vaktin den Bir Söz

Sırt veya boyun ağrınız varsa, sağlık uzmanınız ilaçsız tedaviler önerebilir. Daha büyük ölçekli klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlara ihtiyaç duyulmasına rağmen, masajın kısa süreli ağrı kesici sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Dikkate alınacak diğer kanıta dayalı önlemler arasında egzersiz, sıcak ve / veya soğuk paketler, farkındalığa dayalı stres azaltma, ilerleyici kas gevşemesi, omurga manipülasyonu, akupunktur ve bilişsel davranışçı terapi yer alır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir