ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Manuel terapi uygulamaları herhangi bir şekilde cihaz ya da makine gerektirmeden yapılan masajlar için verilen isimdir. Elle uygulanmakta olan bir tedavi şekli olarak açıklanabilir. Kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğunu araştırır ve bu bölgelerde oluşabilecek ağrıları giderebilme amacı ile işlem yapar.

Bölgelerde yer alan eklemleri manipüle etmek ve kas dokusuna baskı yapabilmek amacı ile eller ile birlikte çalışmalar gerçekleştirilir. Herhangi bir şekilde cihaz ve makineden yardım alınmamaktadır. Manuel terapi aletleri bu noktada eller olmaktadır.

Bu terapi yalnızca uzman doktorların el müdahalesi ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Fiziksel olarak fonksiyon bozukluğu ve ağrılar yaşamakta olan kişiler çoğunlukta olacak şekilde tercih etmektedirler.

Halk arasında yanlış anlaşılmalar olabilmektedir ve bu nedenle “alternatif tıp” yöntemlerinden bir olarak algılanabilmektedir. Ancak manuel tedaviler modern tıp dünyası içerisinde hala yeri olan uygulamalardır. Kişilerin ağrılarını gidermede etkili bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.

Manuel tedaviler mutlaka alanlarında uzmanlıklarını elde etmiş olan doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Tedaviyi gerçekleştiren olan kişilerin insan vücudunda bulunan kaslar ve bu kasların bağlanma şekilleri hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Manuel terapi eğitimi alan kişiler, doktorlar tarafından uygulanması gerekli olan bir yöntemdir. Kaslar ve kasların etkilediği dokular hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi nedir soruları kişiler tarafından merak edilmektedir. Manuel terapi uzman doktorların elleri ile yaptıkları bir tedavi şeklidir. Kaslar ve kasların bağlantı noktalarına etki ederek gerekli konularda yarar sağlanmak amaçlanmaktadır.

Doktorların herhangi bir şekilde makine ya da cihaz gibi materyaller kullanmadan elleri ile yaptığı bir tedavi şeklidir. Ağrıların ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının giderilmesi için yapılmakta olan bir tedavi yöntemidir.
Manuel terapi masajı nedir nasıl yapılır soruları ilk kez karşılaşan kişiler tarafından sorulabilmektedir.

Pek çok farklı hastalığın iyileştirilmesi için yapılmakta olan bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi ile birlikte çok daha kaliteli bir yaşam amaçlanmaktadır. Kas ve iskelet sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkları gidermek, ağrıları yok etmek gibi amaçlar ile birlikte başvurulmakta olan modern tıpta da yeri olan bir tedavi yöntemidir. Pek çok farklı rahatsızlık için doktorlar tarafından tercih edilebilmektedir.

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Manuel tedavi bir uzman doktor ve fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır. Manuel terapi yatağı ile birlikte kişilere gerekli olan tedaviler uygulanmaktadır. Uygulamalar mutlaka bir doktor ya da fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır. Herhangi bir şekilde ilaç gerektirmeyen bir tedavi şeklidir. Tıbbi yöntemler çerçevesi içerisinde beden ısıtılmakta ve egzersizlere başlanmaktadır.

Diğer tedavilerden farklı olarak kalp, şeker ve tansiyon gibi farklı konularda herhangi bir yan etkisi olan tedavi değildir. Farklı yöntemler ve bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen adımlar uzman doktorlar tarafından takip edilmekte ve manuel tedavi bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Manuel tedavi esnasında manuel terapi aktivatörü gibi malzemelerden yararlanılabilmektedir. Tedaviler uzman olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde büyük problemler ile karşılaşılabilir.

Sakatlanmalar, yaralanmalar meydana gelebilir. Kişiler doku hasarları oluşabilir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak adına bu tip tedavi yöntemlerinde uzman doktorlara ve hastanelere başvurmak gerekmektedir. Vücudun belirli bölgelerinde meydana gelebilecek ağrılar için bu tedavi yöntemine başvurulabilmektedir.

manuel terapi
manuel terapi

Manuel Terapi Kimler İçin Uygun Olabilmektedir?

Manuel terapi kimlere uygulanmaz, hangi durumlarda kimlere uygulanır gibi sorular kişiler tarafından merak edilmektedir. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen elle tedavi yöntemi olan manuel terapiye pek çok hastalığım iyileşmesi için başvurulabilir. Düzenli bir şekilde meydana gelen ağrıların giderilmesi gibi amaçlarla da bu terapi yöntemine başvurulabilmektedir. İnsanlar çok daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için bu terapi yöntemine başvurmaktadırlar.

Kas ve iskelet sistemlerine herhangi bir rahatsızlığa sahip olan kişiler bu terapi yöntemine başvurabilmektedirler. Kronik bel ağrıları, akut sırt ağrıları, sakroiliak eklem disfonksiyonu, fıtık, kas yırtılması, kalça çıkığı, boyun düzleşmesi, kalça protezi sonrasında meydana gelebilecek tüm ağrılar için manuel tedavi yöntemi uygun olmaktadır.

Kas ve iskelet sisteminde belli başlı nedenlere bağlı olarak ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda manuel tedavi bu ağrıların giderilmesi noktasında uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.

Manuel Tedavi Yararları

Masözler tarafından da sıklıkla uygulanmakta olan, elle uygulanan ve bir tedavi yöntemi olan manuel terapi yararları son derece fazladır. Elle uygulanan ve bu noktada kişilere herhangi bir şekilde ilaç ya da enjeksiyon verilmeyen bu tedavi yönteminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. En büyük yararlarından biri budur.

Herhangi bir şekilde ameliyat gerektirmeden, enjeksiyon yapılmadan el uygulamaları ile birlikte insanlara tedaviler uygulanmaktadır. Kas ve iskelet sisteminde meydana gelebilecek herhangi bir problemin giderilmesi noktasında son derece yararlı etkileri bulunmaktadır. Manuel terapi yararları içerisinde tedavi süreçlerinin son derece kısa olması da yer almaktadır.

Manuel Terapi Yöntemleri

Manuel terapi boyun fıtığı gibi pek çok farklı hastalığın iyileştirilmesi noktasında yüksek verim alınabilen bir tedavi yöntemidir. Birbirinden farklı üç yöntem ile birlikte uygulanmaktadır. İlk yöntemlerden biri olan yumuşak doku mobilizasyonu ağrı çeken hastalar için uygulanmakta olan bir yöntemdir. Bu yöntem ile kasların üzerinde biriken gerginlikler alınmaktadır.

Manuel uygulama süreci içerisinde uygulanan diğer yöntemler ise ger ve say ile birlikte eklem mobilizasyonu yöntemleridir. Duruşun çok daha sağlıklı görünebilmesi için ger ve say yöntemi kullanılırken, eklem mobilizasyonu yöntemindeki temel amaç ise eklemlerin çok daha kolay ve hızlı hareket edebilmek için gevşetilmesi işlemleridir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir