ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Shiatsu Masajı nedir?

Belki de her zaman shiatsu masajı duydunuz, ama muhtemelen bunun ne olduğunu bilmiyorsunuz! Shiatsu masajı, vücudun belirli bölgelerindeki parmakların yardımıyla yapılan bir masaj yöntemidir. Japonya kökenli bir masaj türü olan Shiatsu masajı, vücudun kendi kendini iyileştirme ve denge felsefesine dayanır ve antik Çin tedavi yöntemlerinden esinlenerek batı teknikleriyle harmanlanmıştır. Shiatsu Japonca’da parmak basıncı anlamına gelir. Enerji akışına ve vücudun fiziksel yapısına ve dengesine bağlı olarak bazı vücut kısımlarına basınç uygulanır. Enerji akışı kesintisiz olarak tüm vücutta dolaşabilmelidir. Vücudun kendini iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Bazı bölgelerde kan akışı yavaş, diğerlerinde hızlı ise, tüm vücut gevşeyemez veya enerjik hissedemez.

Shiatsu Masajının Faydaları Nelerdir?

Geleneksel doğu felsefesinden türetilen masaj stilleri, Batı tekniklerinden ve yaklaşımlarından oldukça farklıdır. Zihin ve vücudun eşzamanlı gelişimi de Shiatsu masajının merkezinde yer alır. Tüm vücudun enerji akışı dikkate alınarak yapılan hareketler, vücudun dolaşım sistemini hızlandırır, kan akışının hızlandırılması ve kanın vücudun tüm bölgelerine dağıtılması hedeflenir. Bu şekilde, ağrı veya şikayetlerde bir azalma olması, ancak zihinsel rahatlamayı ve fiziksel gücü arttırması beklenir. Çünkü bu enerji akışında, her organın bir duygu ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, bu belirli organlarda hastalık olduğu anlamına gelmez, bu bir denge sorunu ve enerji akışında bir kesinti olabileceği anlamına gelir.

Shiatsu Masaj Teknikleri nelerdir?

Shiatsu masajı teknikleri zamanla zenginleşmiştir. Felsefi yaklaşımların veya teorik fiziksel yaklaşımların yarattığı tekniklerin ortak amacı doğru alanlara doğru dokunuşlar yapmaktır. Sağlıklı bir vücudunuz varsa, enerji akışı kesintisizdir ve kan akışı tüm vücudun herhangi bir yerine eşit bir şekilde ulaşabilir. Parmak basıncı ile, bu tıkanıklık vücut kısımlarını açmak ve kan ve enerjinin tüm vücutla aynı hızda akmasını sağlamak amaçlanmıştır.

Shiatsu diğer tekniklere nasıl benzer veya farklıdır?

Shiatsu masajı terapisi, osteopati, lenfatik drenaj ve fizyoterapi gibi diğer tedavi yöntemlerinde bulunanlara benzer teknikler kullanır. Bununla birlikte, Shiatsu uygulayıcıları, fiziksel sağlık koşullarını ve hastalıklarını, vücuttaki enerji akışındaki tıkanmalara ve dengesizliklere bağlar, bu da tanı ve tedavisini diğer masaj terapisi yöntemlerinden ayırır.

Shiatsu Masajını Neden Tercih Etmelisiniz?

shiatsu masajı
shiatsu masajı

Kas dokusundaki gerilimi azaltan ve tüm vücuda uygulanan parmak presleri ile dokunun esnekliğini artıran Shiatsu masajı, akışı hızlandırır ve sizi hemen rahatlatır. Masajdan sonra kendinizi daha enerjik ve zihinsel olarak daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Baş ağrısı, sırt ağrısı, boyun ve omuz ağrısı veya adet ağrısı gibi şikayetleri azaltmaya yardımcı olur. Teknik olarak akupunktur gibidir. Kas dokusunu hedeflediği için parmak basınçları kan akışını arttırır ve bu da kasın yeterince beslenmesini sağlar.
Cildin yumuşak dokularındaki kılcal damarlarda dolaşım üzerinde bir etkisi olduğundan, daha pürüzsüz ve taze hale getirerek cilt bakımınızı da etkileyecektir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir