ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

İnsanlar ne kadar zamandır masaj keyfi yapıyor? Asırlardır! Kanıtlar Mısır mezarlarında ve eski Çin tıbbi metinlerinde bulunabilir.

Günümüzün masaj terapistleri, derin bir rahatlama sağlamak ve iyileşmeyi desteklemek için dokuyu manipüle ediyor. Yetenekli dokunuş ve baskı uygulayarak, yaralanmaları ve sağlık sorunlarını tedavi etmeye ve sağlığı geliştirmeye yardımcı olurlar.

Ancak masöz ile ilgili bazı efsaneler devam ediyor. Bir masaj vakti terapisti aşağıda yanlış anlamalara karşı koymaya yardımcı oluyor.

Efsane 1: Masaj, nereye giderseniz gidin masajdır.

Gerçek: Tüm masajlar bir amaca hizmet eder. Rahatlama masajı tam da bunu yapar; amacı zihninizi ve bedeninizi rahatlatmaktır. Klinik veya hastane ortamında masaj terapisi , sorunlu alanları bulmak ve bunlara odaklanmak için eğitilmiş lisanslı profesyoneller tarafından verilir.

Örneğin sırt ağrısıyla gelebilir ve sorunun ayak bileklerinde başladığını öğrenebilirsin. Masaj terapisi iyileşmeyi destekler ve diğer tıp uzmanlarının yardımıyla birleştirildiğinde tedavinizin sonuçlarını iyileştirebilir.

Efsane 2: Masaj terapisi esas olarak kasları içerir.

Gerçek: Masaj, kasları manipüle etmekten daha fazlasını yapar. Masaj, kasları, kemikleri ve organları birbirine bağlayan kesintisiz bir doku tabakası olan fasyanın gergin bölgelerini gerebilir. Masaj, eklemleri gevşetmek, şişliği azaltmak ve hareketi kolaylaştırmak için sıvıları manuel olarak hareket ettirebilir. Artritik eklemlerdeki sıvı birikmesi azaltılabilir, bu da şişliği ve ağrıyı hafifletir. 

Masaj, ağrılı şişliği azaltarak, normalde vücutta enfeksiyonla savaşmak için hareket eden bir sıvı olan lenf akışını da iyileştirebilir. Masaj, besinleri ve atık ürünleri vücutta hareket ettiren ve iyileşmeyi hızlandıran kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir.

Efsane 3: Masajın etkileri geçicidir.

Gerçek: İyi bir masaj terapisti, geçici ağrı ve acıları gidermekten fazlasını yapar. Masajın etkileri geçtikten sonra olabildiğince rahat olmanızı istiyor. Kasların uzun bir hafızası vardır. Bunları garip bir pozisyonda tutmak örneğin işyerinde bir bilgisayarı görmek için boynunuzu öne doğru uzatmak gibi sinir yollarını kesebilir. 

Bu, boyun ve omuz gerginliğini, üst sırt ağrısını ve bazen ellerde uyuşma ve karıncalanmayı tetikler. Düzenli masajlar, bir terapistin ağrı kalıplarınızı ele almasına ve vücut mekaniğini ve duruşunu iyileştirmek için kasları yeniden eğitmesine izin verir.

Efsane 4: Masajlar migrenlere yardımcı olamaz.

Gerçek: Masaj terapisi, migren baş ağrıları için tamamlayıcı bir tedavidir . Boyun, omuzlar, baş ve hatta yüzdeki noktaları tetiklemek için baskı uygulamak, kas gerginliğini gidermeye ve migren bölgelerine atıfta bulunan ağrı sinyallerini kesmeye yardımcı olabilir. 

Masaj, beyni besleyen kan damarlarını bozan gerginliği azaltabilir. Bu kan damarlarının işleyişindeki sorunların, şiddetli baş ağrısı, görme bozuklukları, mide bulantısı ve ışığa duyarlılık gibi migren semptomları ürettiğine inanılmaktadır.

Efsane 5: Acı verse bile masaj sırasında terapistin sözünü kesmeyin.

Gerçek: Konuşun! Bir masaj terapisti, kas dokusunun bir “düğümünü” serbest bırakmak için derin basınç uygularken kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Acı veren hisler terapötik hissetmelidir sanki iyi bir şey oluyormuş gibi. Ancak aşırı acı veren herhangi bir şey hakkında masaj terapistinizle konuşmaktan çekinmeyin. Bilmek isteyecek ve buna göre ayarlamalar yapacak.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir