ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Lomi lomi masajı nedir ?

Lomi lomi masajı(veya Lomilomi) antik Hawaii’de başlayan ve tüm dünyada popülerlik kazanan bütünleştirici bir masaj uygulamasıdır.

“Lomi” kelimesi nazik bir şekilde yoğurmak veya ovalamak anlamına gelir. (Bu yüzden bazen lomi lomi somonu gibi yemekler görüyorsunuz – baharatlarla ovulmuş balık.)

Vücudun bir kısmından diğerine kayan uzun, kesintisiz vuruşlara odaklanan Lomi Lomi masajı, kaslardaki gerginliği hafifletirken zihni rahatlatabilir. Bu ritmik, tekrarlayan hareketler, müşterinin seans sırasında tamamen rahatlamasına izin verir.

Fakat Lomi Lomi bir zamanlar radarın içindeydi. Aslında, bir zamanlar Hawai Adaları boyunca yasadışı ilan edildi.

Peki şaman bir ritüel popüler bir üstyapı yöntemine nasıl dönüştü? Lomi Lomi masajının tarihi ve modern uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Lomi lomi masajı nasıl yapılır ?

Geleneksel olarak, lomi lomi masajı, alıcı yerdeki el dokuması bir hasır üzerinde yatarken yapılır. Bununla birlikte, kendinizi geleneksel bir masaj masasında ya da doğrudan vinilin üzerinde yatarken bulabilirsiniz. Havlularla kaplı olmak yerine, alçakgönüllülüğünüzü korumak için sadece bir havlu veya küçük bir çarşaf olabilir. Bu adımlar, masajın sürekli akışının kesintiye uğramasını önlemek için atılır.


Lomi lomi genellikle terapist ve alıcı arasında bir durgunluk dönemi ile başlar, bazen terapistin elleri hafifçe alıcının sırtına dayanır. Bu durgunluk anı boyunca, geleneksel bir lomi lomi uygulayıcısı bir şifa ya da dua söyleyerek, hangi iyileşmenin gerekli olduğunu sorar.
Terapist, gerilimleri serbest bırakmak ve değiştirmek için sıvı, ritmik vuruşlarla vücudunuzla sezgisel olarak çalışacaktır. Masajın kendisi için belirli bir format yoktur, bu nedenle iki Hawaii masajı aynı değildir. Tedavi, vücudunuzun nasıl tepki verdiğine bağlı olarak yavaş ve rahatlatıcı veya daha hızlı ve daha canlandırıcı olabilir.

Terapistin vücudunuzun iki farklı bölümüne aynı anda masaj yaptığını görebilirsiniz – bu, beyninizin herhangi bir alana odaklanmasını durdurmak ve bu nedenle rahatlamaya yardımcı olur. Bazen, lomi lomi, etkiyi arttırmak için aynı anda iki terapist tarafından gerçekleştirilir.
Terapistiniz tam vücut veya vücut altı vuruşlar yapabilir, bacaklarınızı hafifçe gerebilir ve eklemlerinizi dikkatlice döndürebilir. Bu tekniklerin enerji akışınızı serbest bıraktığı düşünülmektedir ve konfor bölgenizde ve direnç seviyenizde kalarak bunları çok nazikçe gerçekleştirecektir.


Terapistiniz – özellikle de geleneksel lomi lomi uygulayıcısıysa – masajınız sırasında çeşitli noktalarda saklanıyorsa şaşırmayın. Humming’in vücutta tıkanıklıkların salınmasını teşvik ederek amplifiye ve titreşimli enerji oluşturması beklenir. Enerji akışını yüksek tutmak için dans teknikleri ve hula hareketleri de önemlidir.

lomi lomi masajı
lomi lomi masajı

Lomi Lomi masajının tarihçesi

Lomi Lomi masajı uygulaması eski Polinezya’dan kaynaklanmıştır. Polinezya yerleşimcileri Hawaii’ye ilk geldiğinde, Lomi Lomi onlarla birlikte geldi. Ancak 19. yüzyılda, kolonileşmenin harikaları sayesinde Lomi Lomi, Amerikalı misyonerler tarafından dinsiz bir uygulama olarak görülmeye başladı.
Yerli Hawaii manevi uygulayıcıları veya kahunas, diğer bitkisel ve ritüel tıbbi tekniklerle birlikte Lomi Lomi’yi restorasyon ve iyileştirme aracı olarak kullanmaya devam etti.
Lomi’nin arkasındaki teori Lomi, Geleneksel Çin Tıbbında bulunan qi kavramına benzer – iyileştirme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için zihni ve bedeni birbirine bağlar. Geleneksel Lomi Lomi uygulaması seansın bir parçası olarak tezahürleri (yakın dövüşleri) ve duaları (kurdu) içerir, ancak bu modern masaj terapistleri arasında oldukça nadirdir.

Lomi lomi masajı ne işe yarar?

Hawaii’de, lomi lomi, mide rahatsızlığı olan çocukları tedavi etmek ve doğumdaki kadınları yatıştırmak için kullanılır. Bir lomi lomi terapisti iyileşmeyi amaçlamaz, iyileşmenin kolaylaştırıcı olmasını sağlar – iyileşmenin gerçekleşmesini sağlar.

  • Gerilimi serbest bırakır
  • Kan ve lenf akışına yardımcı olur
  • Atıkları ortadan kaldırır ve toksinleri uyarır
  • Vücudu gençleçmiş hisetdirir
  • Barış, uyum ve refah duygusunu aşılar

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir