ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Masaj, en iyi rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olmanın bir yolu olarak bilinir. Nazik bir yatıştırıcı masaj stresi azaltabilir, kas ağrılarını dindirebilir, uykunuzu  iyileştirebilir ve ruh halinizi iyileştirebilir.

Klinik veya hastane ortamında masaj terapisi, sorunlu alanları bulmak ve bunlara odaklanmak için eğitim almış lisanslı profesyoneller tarafından verilir.

Bu terapötik masaj türü, vücudunuzun yumuşak dokusu üzerinde daha fazla odaklanmış çalışmayı içerir vücudunuzu hareket ettiren ve destekleyen kaslar, tendonlar ve bağlar.

Doktorunuz, veya fizyoterapistiniz, vücudunuzun belirli bir bölgesini tedavi etmek için halihazırda almakta olduğunuz diğer terapileri tamamlamak için terapötik bir masaj almanızı önerebilir.

Veya diğer geleneksel tedavilerden istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Düzenli olarak masaj tedavisi almak bu durumda da yardımcı olabilir.

Rahatsızlığı ve ağrıyı hafifletebilir

Bir masaj terapisti, kronik (yani uzun bir süre devam etmeleri anlamına gelir) veya akut (yakın zamanda meydana gelen ve yakın gelecekte bakılabilecek bir tıbbi sorun) olan bir dizi tıbbi sorun üzerinde çalışabilir.

Bu sorunlar şunları içerebilir:

  • Günde birkaç saat tutulan oturma veya ayakta durma duruşlarından kaynaklanan tekrarlayan stres yaralanmaları.
  • Migren , küme baş ağrıları, gerilim baş ağrıları veya sinüs baş ağrıları.
  • Kırbaç.
  • Temporomandibular eklem ve kas  bozukluğu.
  • Suşlar ve  burkulmalar  (iltihap azaldıktan sonra).
  • Düşük  sırt ağrısı.
  • Tendinit.
  • Yayılan ağrı.
  • Ameliyat sonrası yara dokusu (doktor onayı ile).
  • Donmuş omuz.
Neden tıbbi masaj denemelisiniz
Neden tıbbi masaj denemelisiniz

Bir masaj terapisi ziyaretinde neler beklenir

Tipik terapötik masaj rutinleri yoktur. Masözler, sorunlu alanlara bağlı olarak masajı ihtiyaçlarınıza göre uyarlayacaktır.

Randevunuzu almak için ilk aradığınızda, masaj terapistine tam olarak ne üzerinde çalışmak istediğinizi açıklamanız önemlidir. Terapistinizle özel ihtiyaçlarınızın neler olduğu hakkında konuşun. Örneğin, doktorunuz neden tedavi edici bir masaj yaptırmanızı önerdi? Endişe alanları nelerdir ve neden veya nasıl oldu? 

Ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar iyi. Ve masaj terapisti sorunlarınıza aşina değilse, özel ihtiyaçlarınıza daha iyi hizmet edebilecek bir meslektaşınıza yönlendirilebilirsiniz.

Ziyaretiniz sırasında terapistiniz, tıpkı bir rahatlama masajında ​​olduğu gibi, yumuşak ışıklandırma ve müzik çalabilir. Bununla birlikte, tüm vücut tedavisi yerine, terapötik bir masaj seansı, hedeflenen endişe alanınıza uzun bir süre boyunca odaklanma eğilimindedir.

60 dakikalık bir masaj planlarsanız (bu daha uzun bir seanstır), masaj terapisti zamanın çoğunu ilgilendiğiniz alanlara ayıracaktır, ancak daha kapsamlı bir sonucu desteklemek için diğer kas gruplarını da içerebilir.

Terapötik masajın gevşeme masajından farkı nedir?

Terapötik bir masajdaki masaj çalışması, gevşeme masajından daha derin hissettirebilir. Terapist doku üzerinde çalışırken daha fazla hassasiyet de yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle, baskının çok derin veya rahatsız edici olup olmadığını terapistinize bildirmeniz önemlidir iletişim kurmaktan korkmayın.

Terapist, tedavi seansınız sırasında çeşitli teknikler kullanabilir. Eğitimlerine bağlı olarak, derin doku masajı, miyofasyal gevşetme, tetik nokta çalışması, çeşitli hareket terapileri veya pasif dirençli germe teknikleri içerebilirler.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir