ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Giderek daha fazla insan yeterince uyumuyor. Onlardan biriyseniz, sağlığınıza, geçim kaynağınıza ve hayatın eğrileriyle nasıl başa çıktığınıza ne kadar zarar verebileceğini bilirsiniz. 

Bazı insanların daha iyi uyumasına yardımcı olacak tıbbi müdahaleler olsa da, bunların genellikle önemli yan etkileri vardır. Uyumanın tek yolu buysa, denemeye değer, ancak önce denenecek başka şeyler var.

Bu “ötekiler”den biri de masajdır. Çoğu insan masaj yaptırmayı sever. Rahatlamış olarak ayrılırlar ve vücut geldiklerinden daha iyi hareket eder gibi. Bu faydalarına ek olarak masaj, daha iyi uyumanıza da yardımcı olabilir.

Masaj Kimlere Yardımcı Olur?

Örneğin masaj , doğum sonrası kadınların daha iyi uyumasına yardımcı olur. Doğum sonrası dönem, yeni bir anne için son derece stresli olabilir. Sadece bebeğine bakmayı öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi hormonları her yerde olabilir. Bu onun duygusal olmasına, yüksek stres seviyelerine sahip olmasına ve genellikle kendisinden farklı hissetmesine neden olur. 

Bütün bunlar birleşerek uykuyla mücadele etmesine neden olabilir. Bununla birlikte, bu durumdaki kadınlar, art arda beş gün boyunca günde 20 dakika masaj yaptıklarında daha iyi uyudular. Ayrıca geceleri daha az hareket ederler, bu da daha yüksek bir uyku kalitesini gösterir.

masaj ve uyku
masaj ve uyku

Masaj ayrıca hastanede yatan kanser hastalarının daha iyi dinlenmesine yardımcı olur. Hastanede iyi uyumak her zaman zordur çünkü insanlar gece boyunca sizi kontrol eder. Kanser stresini ve hastanede olmanın getirdiği herhangi bir acıyı veya endişeyi de eklediğinizde , uyku son derece zor olabilir. Bununla birlikte, diğer tüm faktörlere rağmen geceleri masaj yaptıran hastalar daha iyi bir uyku bildirdiler.

Masaj, ister ağrıya ister kaygıya bağlı olsun ya da olmasın, genel olarak uykusuzluğa da yardımcı olur. Bu çalışmaların çoğu hastane ortamında gerçekleştirilmiş olsa da, masajın orada yardımcı olabileceği gerçeği, her yerde yardımcı olabileceğine dair umut vermelidir. İnsanlar hastanedeyken dışarı çıktıklarından daha fazla acı ve endişe hissetmeye eğilimlidirler. Orada yardımcı olabilirse evde de uykusuzluğa yardımcı olabilir.

Masaj Uykuya Nasıl Yardımcı Olur?

Masajın daha iyi uyumaya yardımcı olabileceği birkaç yol vardır. Bilim, her birinin ayrıntılarını anlamayabilirken, araştırmacılar masajın aşağıdakileri yapabileceğini göstermiştir.

Masaj ve Serotonin

Araştırmacılar, uykuya dalmayı ve/veya uykuda kalmayı kolaylaştırmak için tam olarak ne yaptığını henüz tam olarak belirleyememiş olsa da, iyi bir uyku için serotonin gereklidir. Ancak ilaçla serotonin üretimi durdurulduğunda denekler hiç uyuyamazlar.

Bilim adamları, beynin rafe çekirdeği adı verilen bir bölgesinin bir şekilde uykuya aracılık ettiğini biliyorlar. Bu alandaki nöronlar, birbirleriyle iletişim kurmak için özellikle serotonin kullanırlar, bu nedenle serotoninin bir şekilde beynin uyku zamanının geldiğini bildirmesine yardımcı olduğunu varsayıyorlar.

Serotonin ayrıca melatonin üretiminin öncüsüdür. Bu kimyasal, vücudun uyku/uyanıklık döngülerini veya sirkadiyen ritimlerini düzenlemeye yardımcı olur. Vücut, uykuya dalma zamanı geldiğinde melatonin üretir ve uyanma zamanı geldiğinde onu azaltır. Bu nedenle, daha fazla serotonine sahip olmak vücudunuzun doğru zamanda uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu melatonini üretmesine yardımcı olabilir.

Tüm bunlar masajla bağlantılıdır çünkü masaj daha yüksek serotonin seviyelerine yol açabilir. Yine, bilim bunun gerçekleştiği kesin mekanizmayı keşfetmedi. Yine de uykusuzluk çekenler için, masajın uyumalarına NASIL yardımcı olması, uyumalarına yardımcı OLDUĞU gerçeğinden daha az önemlidir.

Masaj ve Vagus Siniri

Serotonin-melatonin bağlantısına ek olarak masaj, vagus sinirini de uyarır. Bu vücuttaki ana parasempatik sinirdir. Uyarıldığında, tüm vücuda rahatlamasını söyler. Bu, kalp atış hızının düşmesine, kan basıncının düşmesine, yüz kaslarının gevşemesine ve bağırsak fonksiyonunun artmasına neden olabilir.

Vagus sinirinin uyarılması da daha düşük kortizol seviyelerine yol açar. Kortizol en önemli stres hormonudur. Vücuttaki seviyeleri çok yüksek olduğunda, vücut strese girer. Zamanla, bu yorgunluğa yol açar. Ancak kortizol seviyeleri düşürülmezse vücut rahat edemez. Vagus sinirini uyarmak kortizolü azaltarak vücudun olması gerektiği gibi dinlenmesini sağlar.

Masaj ve Aşırı Uyarılma

masaj ve uyku
masaj ve uyku

Uykusuzluğun aşırı uyarılmaya bağlı olduğuna dair bazı kanıtlar var . Bu temelde “her zaman açık” olma durumudur. Asla rahatlayamayacakmış gibi hissediyorsanız, uzanıp bugün yanlış giden ve yarın olabilecek her şeyi düşünürseniz, bu durumdan muzdarip olabilirsiniz. Uykusuzluk da dahil olmak üzere uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Aşırı uyarılma vücut için kötü bir döngüdür. Genellikle, sistemin gerçekten uyarılmasını gerektiren stresli bir olayla başlar. Bununla birlikte, endişelendiğimizde, kötü bir şey olduktan sonra rahatlayamadığımızda veya vücudumuz bir kaza veya hastalık nedeniyle düşük düzeyde ağrı ile mücadele etmeye devam ettiğinde devam eder. Rahatlayamadığımız zaman da ağrı gelebilir. Bizi daha fazla strese sokan uyarılma döngüsüne devam ediyoruz, vb.

Masaj bu döngüyü kırmaya yardımcı olabilir. Aslında vücudu gevşemeye zorlayabilir, kasları tekrar düz ve uzun süre çekerek kan dolaşımında artışa neden olabilir. Bunlar beyne rahatlamasını söyleyen sinyaller gönderir. Zamanla, masaj bu döngüye müdahale edebilir ve aşırı uyarılmayı sonlandırarak tekrar iyi uyumamızı sağlar.

Uykuyu İyileştirmek İçin Masaj Nasıl Kullanılır?

Masajın uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bilmek faydalıdır, ancak bunu uygulamaya koymak zor olabilir. İşte bazı fikirler. En azından biri sizin için çalışmalı.

Biraz Masaj Alın

Telefonu açın, yerel bir masaj merkezini veya kiropraktörün ofisini arayın ve size uyabilecek birini bulun. Ancak, “Masaj Alın” denmediğini unutmayın. Bunun nedeni, yapılan çalışmaların çoğunda birden fazla masaj kullanılmasıdır. Biri muhtemelen faydalı olsa da, gerçek şu ki, vücudunuzun uzun süre iyi uyumama kalıpları var. Tekrar iyi uyumanızı sağlamak için uzun bir süre düzenli masajlar gerekebilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı masaj türü vardır. İsveç, batı dünyasında en popüler olanıdır. Naziktir ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olmak için uzun vuruşlar, yoğurma ve dairesel hareket gibi tekniklerin kullanılmasını içerir. 

Spor masajı benzerdir, ancak düzenli olarak egzersiz yapan veya belirli bir spor yapan kişilere göre uyarlanmıştır. Derin doku masajı biraz daha pürüzlüdür ve başka türlü fayda sağlayamayacak kas katmanlarına inmek için teknikler kullanır. Tetik nokta masajı, belirli ağrılı noktalarda kasları serbest bırakmaya odaklanır.

Tüm bunların tersi, daha rahat hissedecek ve daha iyi uyuyacak olmanızdır. Bununla birlikte, düzenli masaj yaptırmak da pahalı ve zahmetli olabilir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir