ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Ayurveda masajı nedir ?

Ayurveda masajı, Ayurveda’nın 5.000 yıllık Hint prensiplerini -yaşam bilimi- ve baskı noktalarını birleştirir. Bu tür masaj zihin,
beden ve ruh arasında denge yaratmak ve vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ayurveda masajı bazen bir “yağ masajı” olarak da adlandırılır, çünkü tipik olarak sıcak bitki esansiyel yağlarının yanı sıra bireyin ihtiyaçlarına uygun olan zaman onurlu ve geleneksel olmayan vuruşlar ve yoğurma içerir.

Ayurveda masajının kökeni

Ayurveda Masajı, vücudu iyileştirmek ve zihin, beden ve ruh arasında bir denge yaratmak için tasarlanmış, eski Hint Ayurveda prensiplerine ve baskı noktalarına dayanır.

“Ayurveda” kelimesi Sanskritçe bir bileşiktir: “hayat” anlamına gelen ayu ve “bilgi” anlamına gelen veda.

Bazen “yaşam bilimi” olarak tercüme edilen Ayurveda, sağlıklı yaşam için diyet rejimi ve bitkisel şifa teknikleri içeren tam bir zihin-vücut reçetesi hazırlar.

Örneğin, taze hazırlanmış organik yiyecekler yemek ve altı farklı tat ekleyerek diyeti değiştirmek gibi birçok diyet kılavuzu, Batı beslenme düşüncesiyle kurnaz.

Ayurveda masajı, genellikle bitkisel infüzyonlu, zamana bağlı ve geleneksel olmayan vuruşlar ve her bireyin ihtiyaçlarına uygun yoğurma ile uçucu yağları içeren özelleştirilmiş bir tedavidir. Hareket akışı kişiye bağlı olarak hızlı veya dışarı çekilebilir; bazı kaplıcalar aynı anda bir konuk üzerinde çalışan iki terapist sağlar.

Ayurveda masajının farkı nedir ?

ayurveda masajı
ayurveda masajı

Ayurveda masajının diger masaj çeşitlerinden ayıran birden fazla özelligi vardır.

Ayurveda Yağları

Ayurveda’da, tüm canlılarda bulunan uzay, hava, ateş, su ve toprak gibi beş element, yaşamın yapı taşları olarak kabul edilir. Bunlar, vücutta doshas olarak bilinen üç zihin-beden prensibi oluşturmak için birleşir : Vata (hava ve uzay), Pitta (ateş ve su) ve Kapha (su ve toprak). Herkes genellikle daha baskın olmasına rağmen, üç dozun eşsiz bir karışımını devralır. Ayurveda, kişinin fiziksel ve duygusal sağlığını yönetmek için doshas dengesini uygular.
Ayurveda masajı sırasında, organik yağ karışımları Ayurveda bitkileri ile aşılanır ve gevşeme ve detoksifikasyonu teşvik etmek için ısıtılır. Yağlar, bir kişinin baskın doshasını dengelemek için seçilir. Doğru sıcaklıkta, bu yağlar vücuda cilt ve gözeneklerden girer, ama’ya (toksinlere) bağlanır ve vücudu detoksifiye etmek için serbest bırakılır.
Buna karşılık, İsveç masajı esas olarak ciltte rahatlatıcı vuruşları kolaylaştırmak için yağ içerir. Ve Tay masajı yağ kullanmaz, bu yüzden insanlar bu tür masaj sırasında kıyafetlerini bırakabilirler.

Enerji ve Niyet

Ayurveda masajı terapisti vücuttaki enerji kanallarını temizlemeye, toksinleri hareket ettirip yerinden çıkarmaya ve çakraları (enerji merkezleri) dengelemeye odaklanır.
Tay masajı vücudun enerji merkezleri ile de çalışır. Bununla birlikte, İsveç masajında ​​yaklaşım vücut enerji hatlarından ziyade çekirdek anatomi ve fizyolojiye odaklanmaktadır.

Spesifik Hareketler

Ayurveda masajının tarzı ve akışı, bireyin neye ihtiyacı olduğuna göre belirlenir. Masaj terapisti tipik olarak, dokunma, yoğurma ve sıkma gibi masaj tekniklerini ve geleneksel masaj vuruşlarını kullanacaktır. Hareket akışı, kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak hızlı veya dışarı çekilebilir. Genel yaklaşım dolaşım ve lenfatik drenajı arttırır. Bazı kaplıcalar aynı anda bir kişi üzerinde çalışan iki terapist sağlar.
Thai masajı, eller veya parmaklar tarafından kas dokularına yönlendirilen çekme, germe ve sallanmaya ek olarak sıkıştırma ile çalışır. Tay masajı genellikle zemindeki bir hasır üzerinde gerçekleşir ve masajı alan kişi gevşek veya esnek kıyafetler giyer. Masaj terapisti de matın üzerindedir ve kişinin tüm vücudunu çeşitli uzanmalara ve pozisyonlara taşır. İsveç masajı, kasların en üst katmanlarındaki yumuşak, uzun, yoğurma vuruşlarının yanı sıra hafif, ritmik, vurma vuruşları ile kas gerginliğini hafifletmeye odaklanır. Bu aynı zamanda eklemlerin hareketi ile birleştirilir.

Ayurveda masajının çeşitleri

ayurveda masajı
ayurveda masajı

Ayurveda masajı kendi içinde birden fazla masaj teknikleri ile ayrılır bu teknikleri sizler için açıkladık.

Abhyanga (abee-yan-ga)

En geleneksel Ayurveda masajı tedavilerinden biri olan abhyanga , sürtünme bazlı vuruşlar ve sıcak doshaya özgü yağlar kullanır. Yağ cilde masaj yaparken, hücresel düzeyde toksinleri gevşetmek için dokulara nüfuz eder. Bu masaj tarzı dolaşımı teşvik eder, bağışıklık sistemi işlevini arttırır ve zihin ve bedende derin rahatlama yaratır.

Gandharva (gaan-darva)

Ayur veda masajı gandharva , enerji akışını iyileştirmek için dokunuşu ses terapisi ile birleştirir. Bu tür bir masaj sırasında terapist , vücut hücrelerini titreştirmek ve dönüştürmek için ılık, bitkisel yağlar ve kristal şarkı kapları kullanır. Bu tedavi canlılığı ve keyifliliği arttırır.

Marma

Ayurveda masajı marma noktaları beden, zihin ve duygular arasındaki hayati yaşam veya enerji noktalarıdır. Marma masajı sırasında, dosha’ya özgü uçucu yağlar, bu enerji noktalarını uyarmak için hafif, dairesel bir dokunuşla birleştirilir. Marma masajı vücudun iç şifa sistemini uyandırır, süptil enerjiyi veya pranayı manipüle eder, sert kasları rahatlatır ve dolaşımı hızlandırır.

Odyssey

Bu tedavi beş Ayurveda tekniği içerir ve tüm sistem üzerinde (zihinsel, fiziksel ve enerjik) çalışmayı amaçlamaktadır. Bir veya iki masaj terapisti tarafından yapılır. Detoksifikasyon sürecini başlatan, lenfatik sistemi uyaran ve cildi yağları emmeye hazırlayan kuru eldivenli bir pul pul dökülme olan Garshana ile başlar.
Daha sonra gelen Abyanga vücut sürtünme gevşetmek için dokulara yağ hareket vuruşları ve sökülmüş olan derisi ayak parmakları sıcak herbalized yağ kaplı olduğu, AMA (toksinler). Ardından, Vishesh’in yavaş, derin, delici vuruşları gevşemeyi teşvik eder. Tedavi , dosma’ya özgü uçucu yağlar kullanılarak Marma (yukarıdaki açıklamaya bakınız) ve çakra dengelemesi ile sona ermektedir .

Pizichilli (pitzi-chilli)

Pizichilli tipik olarak iki masaj terapisti tarafından gerçekleştirilir. Bitkisel yağın sürekli ılık akıntıları vücuda ritmik olarak yumuşatıldığı için bazen “yağ banyosu” olarak da adlandırılır. Bu tedavi, dolaşımı arttırmak, toksinleri ortadan kaldırmak ve vücudu arındırmak için ısıtır, yağlar ve besler.

Shirodhara (shiro-dar-a)

Shirodhara , alnın üzerine ve ajna olarak da bilinen enerjik sezgi merkezi olan üçüncü göz çakrasına hafifçe dökülen yatıştırıcı bir ılık yağ akışı üzerine odaklanmış meditatif ve sakin bir tedavidir . Bu tedavinin merkezi sinir sistemini sakinleştirdiği ve zihni ve bedeni birleştirdiği bilinmektedir. Shirodhara’yı deneyimledikten sonra , bazıları huzurlu bir farkındalık duygusu hissettiklerini söylüyor.

Vishesh (vi-shesh)

Vishesh başka bir ritmik masaj tekniğidir. Kasılmış kasları uzatmak, adezyonları parçalamak ve derin yerleşmiş safsızlıkların salınmasına yardımcı olmak için sert, yavaş vuruşlar kullanır. Az miktarda yağ kullanılır. Abhyanga masajını takip ederse , yüzey yağının çoğu çıkarılır. Bu, cilt üzerinde daha yüksek bir sürtünme seviyesi ve dokulara daha derin erişim sağlar. Bir Vishesh masajından sonra bazıları hafif, gevşek ve rahat hissettiklerini söylüyor.

Ayurveda Masajının Faydaları Nelerdir?

Ayurveda masajı önleme odaklı olduğu gibi Ayurveda masajı da. Genel olarak, Ayurveda masajı yardımcı olabilir.
İdeal olarak masaj, maksimum fayda sağlamak için diyet ve beslenme ve egzersiz gibi diğer Ayurveda ilkeleri ile birleştirilir .

 • Ayurveda masajı beden farkındalığını artırın
 • Ayurveda masajı açık fizyolojik ve enerjik yollar
 • Derin rahatlama yaratır
 • Detoks ve temizler
 • Bağışıklık sistemini geliştirir
 • Tıbbi durumları olanlara genel refahlarını iyileştirmeleri için yardımcı olur
 • Dolaşımı iyileştir
 • Canlılığı, gençleştirmeyi ve onarmayı artırır
 • Sağlıklı insanları sağlıklı tutar
 • Stresi azaltır
 • Beden ve zihni yatıştırır

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir