ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Sıcak taş masajı nedir?

Sıcak taş masajı bir tür masaj terapisidir. Vücudunuzdaki gergin kasları ve hasarlı yumuşak dokuları gevşetmenize ve hafifletmenize yardımcı olur. Sıcak taş masajı sırasında vücudunuzun belirli kısımlarına pürüzsüz, düz, ısıtılmış taşlar yerleştirilir. Taşlar genellikle ısıyı tutan bir tür volkanik kaya olan bazalttan yapılır. New Hampshire Üniversitesi Sağlık Hizmetleri’ne göre, sıcak masaj taşları 130 ila 145 dereceye kadar ısıtılır.

Sıcak taş masajı nasıl yapılır ?

Özel olarak seçilmiş bazalt taşları makul bir sıcaklığa ısıtılır ve vücudun tolere edebileceği bir dereceye getirilir. Daha sonra, bu taşlar vücudun belirli çakra bölgelerine yerleştirilir. Isıtmalı alanda masaj başladığında, kan akışı ve kas gevşemesi çok daha hızlı ve daha etkili olur.

Taşlar yerleştirildikten sonra, vücuttaki ısıtmalı alanlar aromaterapi yağları ile masaja daha fazla tepki verir. Yoğurma, sıkma, sallama ve çeşitli yoğunluk presleri ile vücut rahatlar ve kan akışı hızla artar. Artan kan akışı daha fazla hücreye ulaşır ve böylece daha fazla hücreye oksijen verilir.

Öte yandan, belirli bölgelere yerleştirilen sıcak taşlar, masaj boyunca sıcaklıklarını korur ve bu alanların soğumasını ve akışın azalmasını önler. Bu, tüm vücut akışının senkronize tutulmasına yardımcı olur. Vücut soğumadığından, masaj daha etkili hale gelir.

Sıcak Taş Masajının En İyi 10 Faydası

  • Kas spazmı, ağrı, gerginlik rahatlatmak ve kas gevşemesini artırmak.
  • Toksinleri serbest bırakır ve cilt görünümünü iyileştirir.
  • Stres ve kaygıyı önemli ölçüde azaltır.
  • Kan dolaşımını ve enerji akışını iyileştirir.
  • Daha iyi uykuları teşvik etmeye yardımcı olur.
  • Stresi azaltmaya ve yönetmeye yardımcı olur
  • Konfor ve sıcaklık hissi yaratmaya yardımcı olur
  • Kanser semptomlarını azaltmaya yardımcı olur
  • Otoimmün hastalıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur
  • Eklem esnekliğinin artırılmasına yardımcı olur

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Sıcak taş masajından faydalanmadan önce, terapistinizin tüm tıbbi durumlarınız ve vücudunuzun dış uyaranlara nasıl tepki verdiği konusunda sizin tarafınızdan tam olarak bilgilendirilmesi önemlidir. Hamilelik, hipertansiyon, kalp problemleri, diyabet veya bir sağlayıcıdan baktığınız diğer herhangi bir tıbbi durum gibi durumlar, sıcak taş masajının uygunluğu ile ilgili durumunuzu değerlendirebilmesi için terapiste yönlendirilmelidir. Aynı zamanda servis sağlayıcınıza da danışmalısınız.

Egzama, döküntüler ve sedef hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıkları ısı ile kötüleşebilir. Ayrıca, akne için antibiyotik veya Acutane gibi cilt aşırı duyarlılığına neden olan ilaç kullanıyorsanız, ısıdan kaçınmak en iyisidir. Varisli damarlara, açık yaralara, enfekte cilt koşullarına veya iltihaplara ısı uygulanmamalıdır ve uyuşmuş bölgeler konusunda dikkatli olmalısınız.

Soğuk taş masajı durumunda, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, dolaşım problemleri, azalmış his veya sinir hasarından muzdaripseniz kaçınmalısınız. Rahatsızlık, ağrı, şişkinlik, gaz, kramp, kabızlık veya ishal nedeniyle karın sıkıntısı çekiyorsanız, soğuk taşlardan kaçınmalısınız. Ancak bu semptomlar ılık taşların saat yönünde dairesel bir şekilde hareket ettirilmesiyle hafifletilebilir.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir