ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Bir masaj terapisti, vücudun yumuşak doku kaslarını manipüle etmek için dokunmayı kullanarak müşterileri tedavi eden kişidir. Masaj terapistleri dokunuşlarıyla ağrıyı dindirir, yaralanmaları rehabilite eder, stresi azaltır, gevşemeyi artırır ve müşterilerinin genel sağlığına yardımcı olur.

Masaj Terapisti ne iş yapar?

Masaj terapistleri tipik olarak aşağıdakileri yapar:

  • Müşterilerle semptomlar, tıbbi geçmiş ve istenen sonuçlar hakkında konuşun
  • Vücudun ağrılı veya gergin bölgelerini bulmak için danışanları değerlendirin
  • Vücudun kaslarını veya diğer yumuşak dokularını manipüle edin
  • Müşterilere duruş, germe, güçlendirme ve genel rahatlamayı nasıl iyileştirecekleri konusunda rehberlik sağlayın

Masaj terapistleri, yaralanmaları tedavi etmek ve genel sağlığı geliştirmek için vücudun kaslarını ve yumuşak dokusunu yoğurmak için ellerini, parmaklarını, önkollarını, dirseklerini ve bazen ayaklarını kullanır. Bir masaj on beş dakika kadar kısa olabilir veya bir saatten fazla sürebilir.

Masaj terapistleri, bir müşteriyi tedavi ederken losyonlar ve yağlar, masaj masaları veya sandalyeleri ve tıbbi ısı lambaları kullanabilir. Müşterilere, seanslar arasında pratik yapmak için ek gevşeme teknikleri veya egzersizler hakkında bilgi sunabilirler.

Masaj terapistleri, modaliteler adı verilen birçok farklı masaj türünde uzmanlaşabilir. İsveç masajı, derin doku masajı ve spor masajı, modalitelere sadece birkaç örnektir. Çoğu masaj terapisti, farklı teknikler gerektiren çeşitli yöntemlerde uzmanlaşmıştır. Genellikle verilen masaj türü, müşterinin ihtiyaçlarına ve fiziksel durumuna bağlıdır. 

Örneğin terapistler, yaşlı danışanları için sporcular için kullanmayacakları özel bir teknik kullanabilirler . Bazı masaj türleri yalnızca bir tür müşteriye verilir; örneğin hamile kadınlara doğum öncesi masajı yapılır.

masaj terapisti
masaj terapisti

Bir Masaj Terapistinin çalışma alanı nasıldır?

Masaj terapistleri çoğu durumda randevu ile çalıştıkları için, programları ve her hafta çalıştıkları saat sayısı oldukça değişkendir. Masaj yapmak için harcanan saatlere ek olarak, terapistler ayrıca hasta notları, pazarlama, müşteri rezervasyonu, çamaşır yıkama ve diğer genel iş görevlerini kaydetmek için zaman harcayabilirler.

Masaj terapistleri, özel ofisler, kaplıcalar, hastaneler, fitness merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi hem özel hem de kamuya açık bir dizi ortamda çalışır. Bazı masaj terapistleri ayrıca masaj yapmak için müşterilerin evlerine veya ofislerine gider. Çoğu masaj terapisti, özellikle serbest meslek sahipleri, kendi masa veya sandalyelerini, çarşaflarını, yastıklarını ve vücut losyonlarını veya yağlarını sağlar.

Bir masaj terapistinin çalışma koşulları, büyük ölçüde bulunduğu yere ve müşterinin ne istediğine bağlıdır. Örneğin, bir yaralanmayı iyileştirmeye yardımcı olacak bir masaj, aynı odada tedavi gören diğer birkaç müşteriyle iyi aydınlatılmış bir ortamda yapılabilir. Ancak, müşterilerin rahatlamasına yardımcı olmak için masaj yaparken, masaj terapistleri genellikle loş ortamlarda çalışır ve mum, tütsü ve sakin, yatıştırıcı müzik kullanır.

Masaj fiziksel olarak zorlayıcı olduğundan, masaj terapistleri uygun teknikleri kullanmazlarsa kendilerine zarar verebilirler. Tekrarlayan hareket sorunları ve uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan yorgunluk en yaygın olanıdır. Terapistler bu riskleri iyi teknikler kullanarak, seansları uygun şekilde aralayarak, egzersiz yaparak ve çoğu durumda kendilerine düzenli olarak masaj yaptırarak sınırlayabilirler.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir