ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Lenf drenaj masajı nedir ?

Lenf drenaj masajı, lenf dolaşımını hızlandırarak ödem ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan masaj türüdür.
Bu masaj ile beyaz kan olarak da adlandırılan vücuttaki lenf sıvısının serbest akışı hızlanır. Bu masaj elle veya modern teknoloji ürünü lenf drenaj makinesi ile yapılabilir.


Lenf drenaj masajını özel eğitim almış kişiler yapmalıdır. Günden güne insanlar artık aylık rutinlerinin içine bu masajı da ekliyor.
Bu masajın nasıl yapıldığına dair bazı yazılar, videolar bulsanız da işin uzmanına kendinizi bırakmak her zaman için daha sağlıklı olacak ve olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
Lenf drenaj masajı özel masaj makineleriyle uygulanabildiği gibi uzman hekimlerce de uygulanabilmektedir.

Lenf nedir ?

Lenf ya da Akkan, akyuvar içeren, kan plazmasına benzeyen renksiz sıvı. Başka bir anlatımla lenf damarları içerisinde dolaşan,
kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan dolaşım sıvısıdır. Lenf drenaj masajı beden ve zihin sağlığımız açısından oldukca önemli bir yere sahiptir

Lenf sistemi nedir ?

Lenfatik sistem veya lenf sistemi lenf sıvısı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan bir organ sistemidir.
İkinci bir dolaşım sistemi olarak tanımlanabilecek olan lenf sistemi yine de yapısı itibarıyla dolaşım sisteminden çok farklıdır.
Dolaşım sisteminden bağımsız olarak çalışan lenfatik sistem bağışıklık sistemi içeriğini yine dolaşım sistemine boşaltır ve genel olarak bağışıklıkta rol alır.


Lenf sistemi kan dolaşımı gibi doku ve hücrelerdeki artık maddeleri toplar , fakat lenf sisteminin bu taşıma işlemi oldukça farklıdır.
Kan dolaşımı atar ve toplar damarlardan oluşurken, lenf sistemi tek yönlü yol gibi sadece toplama işlemi yapar. Hücreler arasında kalan artık maddeleri lenf sistemi alarak ana lenf damarına (kanalına) ulaştırır, bu kanalda artık maddeleri toplar damarlara verir.


Vücutta kan dolaşımından ayrı olarak bir de lenf dolaşımı bulunur. Kan dolaşımında, kalp ile kalpten çıkan atar damarlar ile kalbe kan getiren toplar damarlar bulunur.
Hâlbuki lenf dolaşımında, lenf düğümleri ile sadece lenf toplar damarları bulunur. Lenf dolaşımı, yağların sindirimi sonucu oluşan yağ asidi ve gliserol ile yağda eriyen vitaminleri bağırsaktan alarak doğrudan kalbe iletir.
Ayrıca, lenf dolaşımı, kan toplar damarının toplayamadığı fazla doku sıvısını alarak kalbe iletir.
Kan plazmasından elde edilen ve bileşimi kan plazmasına çok benzeyen renksiz sıvı. İçinde bulunan akyuvarların bir kısmı da lenf düğümlerinde yapılır.


Dolaşım sisteminde kan dolaşımına yardımcı olan ve lenf dolaşımı adı verilen başka bir dolaşım sistemi daha vardır.
Bu sistem lenf, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşur. Lenf, lenf damarları içinde akıcı bir maddedir.
Lenf damarları kandan hücreler arasına sızan maddeleri toplayarak yeniden kana kazandırır. Lenf düğümleri ise vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

lenf drenaj masajı
lenf drenaj masajı

Lenf drenaj masajının faydaları nelerdir ?

  • Kan akışı hızlanır
  • Uykusuzluk problemleri azalır
  • Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşan yeni bir bağışıklık sistemi üretir
  • Kabızlık problemi ortadan kalkar
  • Stresi ve yorgunluğu azaltır
  • Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda iyileşme hızlanır
  • Selülit, yara dokusu, akne ve çatlak izleri iyileşir
  • Ödem atma sonucu kilo kaybı olur

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir