ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Thai masajı, beden, zihin ve ruhun tedavisine dayanan bir tür doğu beden çalışması terapisidir. Terapi bedeni saran, vücutta akan ve ona hayat getiren elektromanyetik ya da enerjik alanları basınç ve/veya manipülatif masaj yoluyla tedavi etmeyi içerir.

Thai masajı nedir?

Thai masajı akupresür, yoga, zen shiatsu ile benzerlik gösterir ve udist öğretilerden esinlenmiştir. Masaj, thai uygulamasında “sen” denilen vücudun enerji hattı boyunca yavaş, ritmik basınç ve germe uygulanmalarından oluşur.

Vücutta 70,000’in üzerinde “meridyen” olduğu söylenir ve thai masajı en önemli on enerji hattı boyunca,
avuç içi, başparmaklar, dirsekler ve ayakları kullanarak basınç uygulamaya odaklanır. Uygulanan güç vücuttaki gerilimi serbest bırakır. Uygulayıcı aynı zamanda vücudu yoga benzeri bir duruşa sokarak, eklemleri açmak ve esnemeyi kolaylaştırmak için vücudu nazikçe sarsar.

Thai masajının kökeni

Geleneksel thai masajının kökenlerinin Budizm’in tanıtımı ile birlikte 2000 yıl önce başladığı bildirildi . thailand’daki geleneksel tıbbın dört dalından biridir , diğerleri otlar, beslenme ve manevi uygulamadır. thailand tıbbının efsanevi tarihi yaratıcısı, thailand’da Shivago Komarpaj olarak bilinen Dr. Jivaka Kumar Bhaccha’dır.

Bhaccha Hindistan’ın kuzeyindeydi ve Buda’nın yakın bir ortağı olduğu söyleniyorve Buda’nın etrafında toplanan orijinal topluluğun şefi. Tıbbın thailand’a hareketi, keşişlerin Hindistan’dan thailand’a göçüne, muhtemelen ikinci yüzyılın başında, thailand tıbbının geleneksel olarak her türlü acıdan kurtulmayı istediği Budist manastırları ve tapınakları bağlamında gelişti.

Tayland masajının kaydedilen tarihi, 1767’de Ayutthia kraliyet başkentine Birmanya saldırısı sırasında kaybolurken, hayatta kalan kayıtlar şimdi taşa yazılmıştır ve Pra Chetuphon tapınağı içindeki Sala Moh Nuat’ta (masaj pavyonu) bulunabilir.

Wat Po olarak bilinen Bangkok , yatan Buda tapınağı. Terapinin öğretmenleri, waikru uygulaması, Shivago Komarpaj, thai masajının babası ve Şifa Tanrıçası ve yüzyıllar boyunca geleneğin öğretmenlerine adanmış bir dizi dua ve alıntı ile uygulamalara başlarken , ruhsal yönü de kalır .

Thai masajının faydaları

Thai masajı
Thai masajı

Thai masajının sayısız faydası vardır, en önemlisi ise sağlığın korunması ve çok çeşitli sağlık sorununu tedavi edebilme kabiliyetidir. Geleneksel Thai masajı enerji yollarını temizlemesiyle tanınır. Aşağıdakiler, Thai masajının faydalarından bazılarıdır.

  • Esnekliği ve hareket aralığını artırır
  • Kas ağrısını ve kas spazmlarını ortadan kaldırır
  • Postüral hizalamayı geliştirir
  • Sinir sistemini yatıştırır ve artan enerji seviyesiyle derin bir rahatlama hissi sağlar.
  • Derin, duygusal sıkıntıların önemli ölçüde salınmasına izin verir
  • Kan dolaşımını ve lenf drenajını uyarır
  • İç organları uyarır
  • Yorgunluğu , şiş bacakları, ağrılı eklemleri ve baş ağrılarını hafifletir

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir