ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Spor masajı nedir ?

Spor masajı, düzenli fiziksel aktivite yapan bir kişiye fayda sağlamak için yumuşak dokunun manipülasyonunu içeren bir masaj şeklidir. Yumuşak doku, kemik ve kıkırdağa sertleşmemiş bağ dokusudur; cilt, kaslar, tendonlar, bağlar ve fasya (diğer yumuşak dokuları hizalayan ve saran bir tür bağ dokusu) içerir. 

Tekrarlayan ve yorucu fiziksel aktivite ve travmadan kaynaklanan yumuşak dokudaki sorunların ve dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Egzersizden önce ve sonra masajı uygulanması performansı artırabilir, iyileşmeye yardımcı olabilir ve yaralanmaları önleyebilir.

Spor masajının kökeni

Spor masajı tarihin erken dönemlerine dek uzanan bir geçmişi vardır. Antik Yunan ve Romalılar atletizm idmanlarında masaj ve egzersizi birleştirmiştir. Çeşitli Asya kültürleri de dansçılar ve dövüş sanatları öğrencileri için masaj biçimleri geliştirmişlerdir. Buna karşın, resmi bir uygulama olarak, sovyetler Birliği ve Komünist Blok ülkelerinde 1960’da başlamıştır.

Sovyet takımları, onlarla birlikte seyahat eden ve atletlerini düzenli ve sürekli olarak hazırlayan masaj terapistlerine sahip olmada ilktiler. Spor ve kültürel takaslar yoluyla, spor masajı kavramı 1970’lerde Avrupa ve ABD’ye gelmiştir. Zamanla bu masajının faydaları kabul edilir olmuş ve
önce profesyonel atletlerin, sonra üniversiteli ve amatör atletlerin antrenman rejiminin bir parçası haline gelmiştir.

spor masajı
spor masajı

Spor masajının faydaları

  • Kasları gevşetir.
  • Yorgunlukla savaşır.
  • Eklemlerinizin çevresindeki şişlikleri indirir.
  • Sirkülasyonu ve bağışıklık sistemini geliştirir, bu sayede vücut kendini daha hızlı yeniler.
  • Vücut direncinizi ve esnekliğinizi arttırır.
  • Kalp atışını yavaşlatır ve kan basıncını düşürür.
  • Ağır bir egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur.
  • Kaslardaki gerginliği azaltarak sakatlığın önüne geçmeye yardımcı olur.

Neden spor masajı yaptırmalıyım

Spor masajı, atletik performansla ilişkili üç farklı masaj türü için genel bir terimdir . Her masaj türünün kendine özgü faydaları vardır ve farklı teknikler kullanır. En iyi atletik performans için kasların ısınmasına, gerilmesine ve esnek hale getirilmesine yardımcı olur. Etkinlik öncesi masaj, kaslara kan ve besin akışını uyarır, kas gerginliğini azaltır, kasları gevşetir ve psikolojik hazır olma hissi verir.

Sporcular ne zaman egzersiz yaparlarsa, kasları mikro travma geçirir. Küçük gözyaşları nedeniyle kasta az miktarda şişme görülür. Etkinlik sonrası mikrotravmaların neden olduğu şişmeyi azaltmaya yardımcı olur; yorgun, sert kasları gevşetir; esnekliğin korunmasına yardımcı olur; laktik asit ve atık birikimini gidermek için kaslara kan akışını teşvik eder ; ve krampları azaltır. Ayrıca, olay sonrası masaj sporcunun iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olur ve çekme, zorlanma ve ağrıları hafifletir.

Bakım spor masajı, haftada en az bir kez atletik eğitim programlarının düzenli bir parçası olarak yapılır, ancak kendi masaj terapistlerine sahip profesyonel sporcuların günlük bakım masajları olabilir. Bakım masajı, kaslara kan ve besin akışını arttırır. Aynı zamanda dokuları gevşek tutar, böylece farklı kas katmanları birbiri üzerinde kolayca kayabilir. Bakım sporu masajı, aynı zamanda esnekliği ve hareket aralığını arttırırken skar dokusunun gelişimini azaltmaya yardımcı olur.
Tüm spor masajlarının amacı atletik performansı maksimuma çıkarmaktır. Farklı spor dallarındaki sporcular, masajı vücudun farklı bölgelerine yoğunlaştıracaktır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir