ÖNE ÇIKAN TERAPİSTLER

  Tüm Masözleri görmek için tıkla

Hamam kese köpük masajı nedir ?

Eski bir Türk geleneği olan hamamda en sık kullanılan kese köpük masajı teknikleri cildinizin tazelenmesi ve tüm ölü hücrelerden arınarak sağlıklı bir görünüme kavuşması için etkili bir yöntemdir. Zamanla kir, ter gibi etmenlerle cildinizin hava alması zorlaşır. Gözeneklerin kapanması, hem kış hem yaz aylarında farklı sebeplerle kaçınılmaz olur. Gözeneklerin kapanması ile birlikte yeterli temizlik rutin duş ve banyo ile sağlanamaz ve yaptığınız bakımların etkisi boşa gider.
Kese köpük masajında amaç tüm vücutta gözeneklerin açılarak cilt tabakasının en üst kısmında bulunan ölü deriden uzaklaştırılması ve eski sağlıklı haline kavuşmasıdır.

kese köpük masajı
Kese köpük masajı

Hamam nedir ?

Hamam (Arapça حمّام, hammâm), özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla kullanılan yapı.
Hamamın tarihi Antik Romalılar’a kadar uzanır. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar’ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı. Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı.
Türklerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezler olmuştur.İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimlerinden biri olan suyun sağlık amacıyla kullanımı, hamam ve kaplıca gibi su mekanlarının yapımına yol açmıştır. Bu yapı türlerinden biri olan hamamlar, insanların özellikle yıkanma ve temizlenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanı sıra, hamamlar her dönemde toplumların dini inançları doğrultusunda mimari şekillenme göstermiş ve sosyal yaşantıların bir parçası olmuştur.

Eski bir Türk geleneği olan hamamda en sık kullanılan kese köpük masajı tekniği cildinizin tazelenmesi ve tüm ölü hücrelerden arınarak sağlıklı bir görünüme kavuşması için etkili bir yöntemdir. Zamanla kir, ter gibi etmenlerle cildinizin hava alması zorlaşır. Gözeneklerin kapanması, hem kış hem yaz aylarında farklı sebeplerle kaçınılmaz olur. Gözeneklerin kapanması ile birlikte yeterli temizlik rutin duş ve banyo ile sağlanamaz ve yaptığınız bakımların etkisi boşa gider.
Kese köpük masajında amaç tüm vücutta gözeneklerin açılarak cilt tabakasının en üst kısmında bulunan ölü deriden uzaklaştırılması ve eski sağlıklı haline kavuşmasıdır.

Neden kese köpük masajı yaptırmalıyım ?

İnsan vücudu hücre bölünmeleri ile sürekli yeni hücreler oluşturur ve tazelenir. Genç yaşlarda bu oran daha yüksekken yaşlandıkça metabolizma hızı ile birlikte yenilenmede de yavaşlama olur.
Cilt tabakası da aynı şekilde sürekli yenilenir. Yaraların çok hızlı bir şekilde cildimizden kaybolmasının ve iyileşmesinin sebebi budur. Ancak hücreler yenilendikçe eskiyen, ölü hücreler de üst tabakada birikir. Kese köpük masajında amaç tazelenen, canlı deri tabakasının rahat nefes alabilmesi ve cildin daha sağlıklı parlak görünebilmesi için ölü deri tabakasından arındırılmasıdır. Ölü deri tabakası cildin en üstünde bir örtü gibi durduğu takdirde cilt nefes alamaz, sivilce, yara gibi farklı problemlerle boğuşur.
Kese köpük masajında cilt önce tüm bu ölü deriden arındırılacak şekilde keselenir. Doğal organik bir kese yardımıyla, cilde zarar vermeden, köpükle birlikte üst tabaka temizlenerek cildin tekrar nefes alması sağlanır. Diğer yandan bu masaj esnasında cilde masaj uygulanarak kan akışının artması, cildin canlanması sağlanır.

Hamam masajının faydaları

Düzenli olarak uygulanan ovma ve köpük masajının cildiniz için birçok fayda sağladığı ve parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir. Tüm vücudu ovmak cildinizin nefes almasına ve oksijenle beslenmenize yardımcı olur.
Bu tedavi, yaz aylarında güneşten kaynaklanan leke problemini önlemeye yardımcı olur. Kalın ve kapalı giyinirken cildimizin kış aylarında nefes alması zordur. Sağlıklı bir cilt için ön koşul, cildin kolayca nefes almasıdır. Bu, düzenli aralıklarla ovma ve köpük masajı yapılarak elde edilebilir. Akne ve iltihaplanma gibi cilt problemleri ve saç foliküllerindeki problemler iyi bir ovma ve köpük tedavisi ile azalabilir. Ovalama ve köpük masajından sonra cildinizin parlak ve sağlıklı görünümü ile tazelenmiş hissedeceksiniz!

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir